Chwalimy Mamy, Zapiski Mam

To o co chodzi z tą KARIERĄ???

10 czerwca 2014 • Autor:

Akcja, którą właśnie rozpoczynamy nazywa się  „Chwalmy karierę Mamy? … ale o co chodzi z tą karierą? Jak ją rozumiemy? Czym dla nas Matek założycielek jest?

To czym jest?

 
Kariera. To słowo kojarzy się raczej źle. Hmmyy … to słowo może paraliżować.
Kariera? Czy  karierą jest tylko praca w korporacji? Czy karierą jest tylko wspinanie się po szczeblach kariery? Czy karierą są tylko awanse? Awanse, zawsze do góry – przynajmniej co 2-3 lata? No i czy karierą są podwyżki? Bo przecież robimy karierę dla kasy? Prestiżu? Kto robi karierę?
 
Wielu kobietom wydaje się, że kariery, w takim rozumieniu jak powyżej, nie da się powiązać z byciem Mamą. Wiele kobiet myśli sobie „Nie, nie, nie – kariery nie są dla Mam!”
 
 I jest w tym trochę racji …
 
… ale, nie dlatego, że kariera jako taka nie jest dla Mam. Dlatego, że powyżej przytoczone skojarzenia, definicje kariery, nie są konstruktywne, wręcz są dość stereotypowe i użyję tego słowa, ograniczające.  
 
Także My chcemy Wam udowodnić, że Mamy mogą robić karierę!!
Tak, tak, tak, Mamy mogą robić karierę!!! 
 
Ale będzie to KARIERA rozumiana trochę inaczej.
A jak? A tak!:
  • Kariera to obejmujący całe życie proces rozwoju postaw, wartości umiejętności, zdolności, zainteresowań, cech osobowości i wiedzy odnoszących się do pracy zawodowej.   
  • To także kolejno odgrywane role ucznia, obywatela, pracownika, małżonka, rodzica, przełożonego, emeryta.  
  • To urzeczywistnianie obrazu siebie …
I żeby nie było, że jakaś Marta Iwanowska – Polkowska tą definicję sobie sama wymyśliła. Jest to definicja naukowa, autorstwa Donalda Super’a. Świetnego i nieprześciganego badacza karier.
 
Na co stawia ta definicja, co podkreśla? 
 
Ta definicja zakłada, że każda kariera może być inna. Każda kariera może być „swoja” – „moja” – „autonomiczna”. Ta definicja zakłada, że priorytetem jest urzeczywistnianie swojego Ja – czyli realizowanie siebie! Ta definincja zachęca, namawia, popycha do poznania siebie. Przyjrzenia się swoim rolom, wartościom, umiejętnościom, cechom osobowości. Ta definicja zachęca do refleksji nad sobą i polubienia siebie!! Akceptacji!! Zachęca do pójścia swoją drogą i wyzwolenia się z „muszę”, „powinnam”, „oczekiwane jest”, „zrobię tak jak inni robią” …
 
Ta definicja zachęca do wolności, autonomii i samostanowienia!!
To czy przy okazji pracujesz w dużej, czy małej firmie. Czy masz własną działalność, czy pracujesz dla kogoś. To czy przy okazji wspinasz się po szczeblach, zajmujesz kolejne stanowiska. To czy zarabiasz dużo, czy mało, masz auto służbowe, czy jeździsz do pracy rowerem … nie ma znaczenia. Schodzi na drugi plan. Przez te bonusy, dodatki, etykietki nie definiujemy kariery. To jest produkt uboczny.
 
Dlatego tą akcję dedykujemy tym Mamom, które robią „swoją” karierę i urzeczywistniają siebie, swoje JA! 
 
Dedykujemy tym Mamom, które w zgodzie z byciem Mamą – pełniąc tą rolę  – pracują, działają zawodowo, są przedsiębiorcze i robią coś dla siebie. Ale po swojemu i dla siebie – często przy okazji dla swoich bliskich.  Bo to co niezwykle ważne w tej definicji – to urzeczywistnianie siebie – przy jednoczesnym „odgrywaniu ról”. A rola Mamy jest jedną z najważniejszych ról kobiety, jeżeli nie najważniejszą. A na pewno jest rolą bardzo wymagającą, trudną, absorbującą i zmuszającą do dojrzałych wyborów.Te wybory chcemy zauważać i doceniać.
 
Takie kariery chcemy CHWALIĆ!!
 
Drogie Mamy wierzymy w Was!
Wierzymy w Nas!!
To do dzieła!!
 
Marta IP
 
A to pewne pytanie do refleksji …
 
 
 PS. O definicji kariery piszę jeszcze na swoim blogu tak: 16 definicji kariery http://www.manufakturarozwoju.pl/2014/03/16-definicji-kariery.html
 
 
 

Komentarz