Chwalimy Mamy

Bo czasem zamiast sprzątania warto …

14 grudnia 2014 • Autor:

Poznajcie Magdę  Stypińską- Rysińską z portalu Mamamoja.pl 

„Jak każda mama doceniłam bycie mamą i to jak dużo robią w momencie jak sama się nią stałam, wcześniej nie zauważałam wielu rzeczy.”
 
Przeczytaj wywiad z Magdą blogerką, kobietą, mamą dwóch synów, która zamiast sprzątania rozwija swoje pasje.

 CHWALMY MAMY| Marta: Magda jesteś mamą od prawie 3 lat powiedz jak to jest być mamą i czego nie zauważałaś, nie będąc jeszcze mamą?
Mama Chwalona| Magda: Każda mama jest dla mnie takim odzwierciedleniem smoka trzygłowego, który dodatkowo ma jeszcze kilka par rąk i nóg. Jest w stanie tymi głowami i kończynami ogarnąć niezły kawał świata. Dotyczy to domu, pracy, dzieci, męża i spraw, które się dzieją naokoło a dotyczą na przykład podtrzymywania kontaktów towarzyskich. Mamy są też świetnymi organizatorkami. Wiem to po sobie. Im więcej mam zajęć tym lepiej jestem zorganizowana.
 
CHWALMY MAMY| Marta: Magda prowadzisz portal dla mam www.mamamoja.pl , jak uważasz, za co chwalimy mamy?
Mama Chwalona| Magda: Za wszystko, za te nieprzespane noce, za te dni kiedy nie mamy czasu wypić ciepłej herbaty albo odwrotnie, że jesteśmy w stanie czasami wręcz wlewać w siebie niezliczone ilości kawy. Mamy zawsze są i czuwają, chcą przytulic i pomóc. Trzeba też chwalić mamy za to, że są kobietami i oprócz tego, że są osobami ogarniającymi i bardzo opiekuńczymi dla dzieci są też pełnowartościowymi „zarabiaczami” w domu.
 
 
CHWALMY MAMY| Marta: Czy Twoim zdaniem dla kobiety to jest ważne, żeby wnosiła w ognisko domowe nie tylko ciepło, opiekuńczość i świetnią organizacje ale także pracowała, czy robiła coś dla siebie?
Mama Chwalona| Magda:  Moim zdaniem to jest ważne, dlatego, że jeżeli matka zajmuje się tylko domem i dziećmi, prowadzi to do wielu frustracji. Codziennie te same czynności związane z opieką nad dziećmi stają się rutyną. A rutyna w dłuższej perspektywie czasu męczy i zniechęca do robienie tego dalej. Zapał, który wcześniej miała do dzieci przeradza się w wielki wysiłek. W momencie gdy ma coś swojego do zrobienia, pojawia się energia, dodatkowa iskra, chce się coś zrobić nie tyko wokół siebie ale coś dla siebie i to jest bardzo ważne.
 
CHWALMY MAMY| Marta: Chcesz powiedzieć, że praca to takie źródło mobilizacji, sprawią że kobieta wychodzi z tej rutyny, zaczyna się organizować, myśleć w szerszej perspektywie i dbać o siebie jako kobieta chociażby dlatego, że musi wyjść z domu co jakiś czas?
Mama Chwalona| Magda: No dokładnie widzisz, pięknie ujęłaś to w słowa. Ty powinnaś ubierać moje myśli w słowa o tej godzinie 🙂 bo jest już po 23ciej.
 
 
CHWALMY MAMY| Marta: Portal, który prowadzisz daje Ci możliwość spotykania wiele osób w roli mamy i kobiety pracującej. Co myślisz jest najtrudniejsze w byciu mamą pracującą dziś, w Polsce, wśród kobiet takich jak Ty? A może nie ma nic trudnego?
Mama Chwalona| Magda:  Jedyne co jest dla mnie trudne w byciu mamą pracującą to sprzątanie mieszkania. Lubię kiedy
w otoczeniu, w którym przebywam jest czysto, chociaż i tak już trochę się zmieniłam, bo kiedyś byłam bardziej pedantyczna. Na przykład nie jest dla mnie trudnością dobrze się zorganizować, wstać wcześniej, wyszykować dzieci i coś szybciej przygotować. Najtrudniejsze na pewno jest dla mnie wysprzątanie mieszkania bo zawsze gdy woła mnie dziecko do zabawy, czy potrzebuje mnie starszy synek na przykład do tego, żeby mu pomóc usiąść na nocnik mimo, że wiem, że doskonale radzi sobie sam, ale po prostu chce zwrócić na siebie moją uwagę to odkładam wszystko na bok, bo wolę z nimi spędzać czas niż latać z mopem i z praniem. Tutaj potrzebuję pomocy mojego męża i o nią proszę, a nawet walczę po to żeby w tym czasie zająć się nimi albo żeby zająć się swoją pracą.
 
 
CHWALMY MAMY| Marta: Nie uważasz, że problemem wielu kobiet jest właśnie, to że nie potrafią odpuścić i uważają, że muszą sprzątać i nie mają czasu pracować? Często nie bierzemy innych rozwiązań pod uwagę,  takich jak mówisz, czyli poprosić męża o pomoc albo po prostu odpuścić jeśli nie jest to najważniejsze.
Mama Chwalona| Magda: Ja proszę o pomoc bardzo głośno i będę prosiła o wsparcie w takich zwykłych domowych czynnościach. Uważam, że każda kobieta, mama, ma prawo coś dla siebie robić, zarówno pod względem zawodowym jak i rozwijania swoich pasji. Zresztą gdy byłam w ciąży i zaraz po urodzeniu cały czas pracowałam ponieważ uważam, że moje rzeczy, które ja mam do zrobienia są też bardzo ważne.
 
CHWALMY MAMY| Marta: A jak uważasz, za co warto Ciebie – Magdę pochwalić jako mamę pracującą?
Mama Chwalona| Magda: Muszę odpowiadać?:)
 
CHWALMY MAMY| Marta: Oczywiście, że musisz, ale ja Ci pomogę zacznij od swojego portalu.
Mama Chwalona| Magda:  Myślę, że można mnie i  Elę pochwalić za stworzenie bardzo fajnego miejsca dla mam. Wydaje się, że takich portali jest bardzo dużo, ale nasz jest wyjątkowy. My go określamy jako portal 3D. Nie chcemy żeby był to tylko sam tekst i nic więcej czyli zimne litery na szkle monitora, bez interakcji. My chcemy wyjść poza internet, co nam się udało bo strona ma tylko 4 miesiące a za nami już bardzo fajne dwa eventy. Stąd uważam, że nasz cel żeby być nie tylko w internecie jest realizowany. Mamamoja.pl to miejsce gdzie można znaleźć różne ciekawe rzeczy dotyczące dzieci i zakładania rodziny, na przykład jak zaplanować dzidziusia od A do Z i jak je wychowywać. Jednak zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcamy mamom. Podkreślamy ich kobiecość i dbamy i o ich głowy. Specjalnie dla nich współpracujemy też z fantastyczną psycholożką Anetą Bilko, która prowadzi swoją zakładkę „Kozetka u psychologa”. Myślę, że można nas pochwalić za to, że prowadząc stronę przez tylko 4 miesiące udało nam się pozyskać dużo fajnych czytelniczek. Tym bardziej, że obecnie trudno jest znaleźć osoby, które rzeczywiście lubią czytać i chcą wiedzieć więcej a nie tylko klikać w kolorowe obrazki z jednym śmiesznym zdaniem i to sobie udostępniają i like’ować.
 
CHWALMY MAMY| Marta: Przyznam się, że byłam pewna, że tak profesjonalnie prowadzona strona musi mieć już przynajmniej dwa lata a nie 4 miesiące. Ile ma Twój synek? Jak udało Wam się z Elą tego dokonać?
Mama Chwalona| Magda: Mówimy, że mój młodszy syn jest dzieckiem redakcyjnym bo teraz Patryk ma 6 miesięcy.
W ostatnich miesiącach mojej ciąży zaczęłyśmy z Elą działać ze stroną od strony technicznej. W tym czasie też tworzyłyśmy teksty, musiałyśmy mieć przygotowanych ponad czterdzieści tekstów zanim ta strona ruszyła.
 
 
CHWALMY MAMY| Marta: Jak to wszystko udało ci się ogarnąć? Końcówka ciąży, poród, malutkie dziecko i praca, to nie zawsze idzie w parze, tym bardziej jak ma się już jedno małe dziecko. Gdzie leży Twój klucz do sukcesu? Powiedz jak Ty to robisz, a może uda Ci się zmobilizować inne mamy?
Mama Chwalona| Magda: Tak naprawdę nie przychodzi mi inna odpowiedz jak to, że po prostu chciałam to robić. Chciałam pisać, chciałam stworzyć z Elą fajne miejsce dla mam. Tyle. Samo wszystko jakoś się poukładało i weszło w rytm mojego dnia. Pracuję podczas drzemek dzieci i wieczorami gdy pójdą spać. Czasami jestem bardzo zmęczona ale pisanie sprawia mi frajdę, nakręca mnie i zapominam o zmęczeniu. Dopiero gdy zamykam komputer, czuję ciężar powiek J. Jak zmobilizować inne mamy? Sposób jest tylko jeden: poszukaj tego co lubisz, co kochasz, a potem spróbuj realizować i pomyśl jak na tym zarobić. Droga jest ciężka i trudna ale warto zaryzykować i warto też pamiętać o tym, że mama jest też kobietą, która dużo może. Za parę lat dzieci dorosną, „wyjdą” z domu, a wtedy może być za późno, żeby myśleć o sobie. Energię jaką w sobie mamy warto podzielić na dzieci, na męża i na siebie. Da się.
 
CHWALMY MAMY| Marta: Co było dla Ciebie takim najcenniejszą nauką związaną z zakładaniem rodziny, wychowywaniem dzieci przy jednoczesnym prowadzeniu swojej firmy? Podziel się tym z nami 🙂
Mama Chwalona| Magda:  Bycie mamą, posiadanie rodziny to fantastyczna lekcja życia. Zrobiłam się bardziej charakterna, umiem walczyć o swoje, umiem też być lepiej zorganizowana. Zabawy z dziećmi rozbujały moją kreatywność ;). Wychodzi na to, że się chwalę, że pokazuję jaka jestem pełna niezwykłych mocy. Tak nie jest. Jestem zwykłą mamą, która nie ma kilku głów i kilku par rąk (a przydałyby się). Bycie mamą, która codziennie pracuje i która nie miewa wolnego to naprawdę ciężka praca i wiele wyrzeczeń. Wiem jednak, że to zaowocuje, dlatego brnę w to dalej ;). Mam też nadzieję, że to będzie cenna nauka dla moich dzieci. Mój mąż również prowadzi własną działalność. Chcę żeby nas obserwowali i uczyli się jak prowadzić interesy i w przyszłości również założyli swoje firmy, których bazą, podstawą będzie pasja, robienie „czegoś” co sprawia przyjemność i zapełnia konto.
 
CHWALMY MAMY| Marta: Ponieważ prowadzisz stronę o poradach dla mam i rodziców jak wychowywać dzieci. Czy Ty też korzystasz z tych rad? Czy możesz powiedzieć o sobie że jesteś żywym przykładem tego co piszesz na swojej stronie? Czego Ciebie ta strona nauczyła?
Mama Chwalona| Magda:  Teksty dotyczące porad są oparte na fachowej lekturze. Porady dla mam do zakładki „Kozetka u psychologa” pisze nasz ekspert, najprawdziwszy w świecie psycholog. Natomiast opis jakiejś sytuacji związanej z wychowaniem dziećmi to nasze spostrzeżenia spojrzenia na dany problem poprzez pryzmat naszych dzieci. Dzielimy się doświadczeniem. Uważam, że to bardzo ciekawe, bo jesteśmy takimi mamami jak nasze czytelniczki, nie jakieś perfekcyjne kosmitki, ale zwykłe matki.
 
 
CHWALMY MAMY| Marta: No właśnie a propos Eli wróćmy do niej na chwilę. Za co byś pochwaliła Twoją biznesową partnerkę?
Mama Chwalona| Magda: Za wiele rzeczy ale przede wszystkim chciałabym jej podziękować za to, że mi zaufała. Portal powstał po naszej 2 letniej znajomości przez internet. Przez ten czas nie widziałyśmy się osobiście, ponieważ mieszkamy na dwóch krańcach Polski. Stworzyłyśmy ten portal przez telefon i przez czat na facebook’u. Komunikowałyśmy się werbalnie i pisemnie, ale nigdy nie miałyśmy szansy siąść sobie przy kawce i ustalić, że to będzie tak a nie inaczej wyglądać. Pomimo to Ela mi zaufała. Co więcej Ela jest niezwykle pracowita. To się naprawdę rzadko zdarza, żeby ktoś był tak zaangażowany w pracę, za którą nie dostaje na początku żadnego wynagrodzenia. Oprócz tego Ela jest mamą 6 letniego Maciusia i prowadzi dom, co zaznaczam ponieważ w domu (nie mylić z mieszkaniem) jest naprawdę co robić. Ela potrafi siedzieć do późnych godzin wieczornych i pisać, wstawać wcześnie rano i jeszcze coś przygotowywać.  To co robi to jest naprawdę mistrzostwo świata. Koniecznie muszę podkreślić jej energię i pomysłowość. Ela ma niezwykle dobre serce, jest otwarta pozytywnie na ludzi i umie dostrzegać rzeczy, których ja nie dostrzegam. Tak właśnie się uzupełniamy i sobie działamy
 
 
Zdjęcia Magdy & Eli zostały zrobione podczas spotkania Bloginie które odbyło się w wrześniu 2014 roku w Warszawie. Spotkanie organizowała Magda i Ela z swoim portalem mammoja.pl. 
 
 
 

Komentarz