Chwalimy Mamy

Każdna z Nas jest Polką, która POTRAFI !!

31 grudnia 2014 • Autor:

Poznajcie Kasię – Panią Prezes 🙂 Mamę x 3. Mamę 40+. Fantastyczną Polkę, która potrafi.

Katarzyna Szustkowska – Jastrzębowska jest założycielką i Prezeską (!) Stowarzyszenia Polka Potrafi.pl w Piasecznie.  Ja ją znam. Niech pozna ją świat!
 
 
Marta |Chwalmy Mamy:  Kasiu, jesteś Matką Polką, która potrafi?
Kasia| Mama Chwalona: (uśmiech) … Teraz już wiem, że tak.! Jestem Matką Polką, która potrafi. Od niedawna tak twierdzę. I co więcej, mówię o tym z dumą. 
 
 
 
Marta |Chwalmy Mamy: A co sprawiło, że w to uwierzyłaś?
Kasia | Mama Chwalona: Zawsze wspaniale czułam się w roli matki, ale okazało się, że potrzebowałam zrealizować projekt niezwiązany z prowadzeniem domu, aby zrozumieć, że jestem dużo warta.Udało się. W ciągu roku stworzyłam Stowarzyszenie Polka Potrafi.pl w Piasecznie. To moje czwarte dziecko…dość wyjątkowe. Połączyłam rolę potrójnej matki z prowadzeniem miejsca, gdzie kobiety nie boją się mówić o własnych marzeniach i problemach, ale również w którym marzenia dosłownie się spełniają.
 
Marta |Chwalmy Mamy: Jak to możliwe, że jedno miejsce może mieć taki wpływ na postrzeganie swojego życia i własnej osoby?
Kasia | Mama Chwalona: Nie jednego życia! Stowarzyszenie to wiele wspaniałych kobiet, które motywują, które wierzą w to, co robią i w to, co robi Druga. Przy których czujesz się potrzebna i zaczynasz wierzyć w bezinteresowność.  Ta wzajemna życzliwość, wiara w możliwości pozostałych, autentycznie daje siłę, która pozwala przenosić góry… No to może lekka przesada – pozwala „tylko” otwierać własne biznesy i zmieniać życie. Dziś już wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. I można znaleźć kilkadziesiąt świetnych dziewczyn w ciągu roku…
 
Marta |Chwalmy Mamy: To co takiego potrafisz, droga Polko? Pochwal się tym.
Kasia | Mama Chwalona: Jak się okazało potrafię wszystko. A jeżeli tego nie potrafię, to znajdę inną kobietę, Polkę, Mamę która potrafi i na pewno mi pomoże , czyli albo pokaże mi jak się czegoś nauczyć albo jak to zrobić. Teraz takie kobiety mam ciągle wokół siebie.
 
 
Marta |Chwalmy Mamy: To A jak znaleźć takie pomocne Polki? Opowiedz o tym …
Kasia | Mama Chwalona: Bardzo łatwo.  Zaskoczyła mnie skala  rażenia i „pączkowania” stowarzyszenia.Nieustannie jestem poruszona jak wiele kobiet się do nas zgłasza. Jak te kobiety się rozwijają, przy nas – obok nas – z nami. To chyba to poczucie wspólnoty i zarażanie wiarą, że to, co robisz ma sens, tak działa.  I co ważne tu w Piasecznie. Bo dużo jest tego rodzaju inicjatyw w Warszawie. Ale dla nas wszystkich ważne jest, że my stworzyłyśmy inicjatywę tu, na miejscu. Ostatnio któraś z Dziewczyn powiedziała na łamach lokalnego magazynu, że „dzięki Stowarzyszeniu Piaseczno jest bardziej atrakcyjne dla kobiet” i to jest nasz wielki sukces.
 
Marta |Chwalmy Mamy: A myśląc o Stowarzyszeniu, z czego jesteś najbardziej dumna ….?
Kasia | Mama Chwalona: Z każdej Członkini Stowarzyszenia, która odważa się robić coś dla siebie albo innych.  Ale również z tego, że do nas wchodzi się jak w masło. (Śmiech) Mam świadomość jak to brzmi, ale tak jest. Coraz więcej kobiet podkreśla, że nasze Stowarzyszenie jest po prostu otwarte i gotowe przyjąć każdą Polkę.  Nieważne kim jesteś – ile masz lat, jak wyglądasz, jesteś mamą czy nie, czy masz małą czy dużą firmę, czy pracujesz na etacie, a może po prostu opiekujesz się dziećmi i domem. To tu się odnajdziesz i nikt cię nie oceni, a doceni .Tym czym mogę się też pochwalić, to tym  że udało nam się stworzyć miejsce, gdzie jest realna chęć pomagania innym. Kobiety to doceniają. I to jest siła tego Stowarzyszenia.  Chyba nawet jego wyjątkowość. Tu współpraca jest naturalna, spontaniczna a nie podszyta interesownością i kalkulacją biznesową.
 
 
Marta |Chwalmy Mamy: Jestem członkiem Stowarzyszenia więc wiem, że to co mówisz to nie są puste słowa. Całym sercem podkreślę, że „tu” jest realna chęć pomagania. Ale przy okazji zapytam, dlaczego myślisz, że to wyjątkowe? Czy obserwujesz, że dzisiejsze kobiety są bardziej rywalizujące, otwarte ale na zysk i wygraną, niekoniecznie chcą się dzielić, tym co mają … 
Kasia | Mama Chwalona:   Ludzie naprawdę są dziś często nastawieni na konsumpcję, chcą mieć więcej, bo wydaje im się, że czerpią wtedy więcej z życia. Wynika to z oczekiwań otoczenia, które ocenia nas przez pryzmat tego, co mamy. Swój udział na pewno mają tu korporacje. Dziewczyny bardzo często trafiają do nas znużone i zmęczone rywalizacją i nastawieniem wyłącznie na zysk. Zawiedzione, że spotykały tylko osoby, które chcą wyłącznie brać.  A przecież wspólnota i wzajemna pomoc, to koncepcje sprawdzone,  funkcjonujące od dawna… lokalne społeczności, koła gospodyń wiejskich, spółdzielnie. W naszej naturze, czasami bardzo głęboko, leży współpraca, działanie w grupie i „być, a nie mieć”. Co do samych stowarzyszeń to wierzę, że przyciągają ludzi o wartościach, które same reprezentują.  Nasze to pomoc konstruktywna,  dająca siłę i wiarę w siebie, dodająca skrzydeł. Przyciąga kobiety, które dają, dostając w zamian  jeszcze więcej. Inne, oczywiście nie wszystkie, to często  kluby biznesu, nastawione wyłącznie na biznes i przyciągające osoby, które chcą wyłącznie sprzedać siebie lub swoje produkty/usługi. A u nas nikt nie ocenia. Tu oceniamy co najwyżej życzliwość… Znowu  powtórzę za jedną z Koleżanek: „Tu odzyskujesz wiarę w to, że ludzie mogą wzajemnie wspierać swoje biznesy, dopingować się i szczerze życzyć sobie wszystkiego dobrego. A to przecież takie niepolskie!” No pięknie  powiedziane.  (śmiech)
 
Marta |Chwalmy Mamy: Podsumowując. Jesteś Polką, która potrafi rozkręcić  wyjątkowe Stowarzyszenie. A jednocześnie jesteś Mamą trójki dzieci –  12 lat, 10 lat i 4 lata. Jak to wszystko ogarniasz?
Kasia | Mama Chwalona: Hmm. Mocno usamodzielniłam dzieci. Nawet moja czteroletnia Misia często mówi, że jest Polką która potrafi. A tak serio, to dzieci i mąż bardzo mi pomagają. Widzą, że to co robię jest dla mnie ważne i po prostu dzielimy się obowiązkami. Szanują to, że jest Stowarzyszenie. Mój mąż jest prawdziwym partnerem. Może też częściej niż kiedyś proszę o pomoc ….
 
 
 
Marta |Chwalmy Mamy: Kasiu, A twoje przesłanie dla innych Polek? Co byś im powiedziała?
Kasia | Mama Chwalona: Polki – Mamy próbujcie!! Podejmujcie działanie. Dopóki nie spróbujecie, nigdy się nie dowiecie czy potraficie, czy się uda, jak zareaguje druga strona Nie bójcie się również prosić o pomoc i szukać wsparcia. Naprawdę zadziwiające, jak szybko wokół nas znajdują się ludzie, którzy chcą coś dla Ciebie zrobić, nie oczekując niczego w zamian, jeśli tylko wiedzą, że mogą się na coś przydać. Pamiętaj, że dla nich to także pożytek satysfakcji z pomocy innym, więc nikogo „nie wykorzystujesz”, a tylko pomagasz mu się wykazać.(śmiech) Wasze marzenia mają szansę się spełnić, ale musicie dać im szansę. Odwagi kobiety!! Odwagi Polki!!
 
Marta |Chwalmy Mamy:  Dziękuję ci za rozmowę. Było cudowanie 🙂
 
 
ps. I na zakończenie moje ulubione zdjęcia!!
 

Komentarz