Chwalimy Mamy

Mamo! Odwieś strój superbohaterki do szafy!

15 grudnia 2015 • Autor:

Poznajcie Natalię, Mamę x2, HR’owca, psychologa i coacha. Mamę, która odwiesiła strój superbohaterki do szafy … Mamę, która pracując na etacie w korporacji realizuje się i docenia realizujące się inne Mamy, i Tatów też 🙂

Wraz z Natalią przygotowałyśmy dla Was konkurs – szczegóły poniżej.

 

Chwalmy Mamy: Natalio, sama zgłosiłaś się do nas do chwalmy mamy z propozycją, że dla dwóch Mam możesz zaoferować darmowe sesje z zakresu coachingu. Oczywiście jest nam bardzo miło. Ale od razu nasuwa się pytanie dlaczego my? O kim myślałaś jako potencjalnym uczestniku procesu coachingowego do którego możesz trafić poprzez nasz blog?

Natalia: Od dłuższego czasu śledzę „Chwalmy mamy” i urzeka mnie pozytywna energia, jaką wnosicie. Posty, dzięki którym się uśmiecham. I podejrzewam, że nie tylko ja. Pokazujecie, że rodzicielstwo może być spełnione i po prostu… fajne. Dlatego godziny coachingowe pro bono w ramach akredytacji coachingowej postanowiłam „podarować” Wam oraz Fundacji Be Proactive. W ten sposób chciałam wesprzeć tę ważną pracę, którą robicie.

Chwalmy Mamy: Dlaczego mamy potrzebować mogą wsparcia coachingowego? Jak coach może pomóc mamie?

Natalia: Macierzyństwo to wielka rewolucja. Gdy rozmawiam z moimi przyjaciółkami – mamami dochodzimy do wniosku, że macierzyństwo daje ogromną siłę. Równocześnie bywa trudne i męczące. Coaching może pomóc w obu tych obszarach. Wspólnie z coachem mama może doprecyzować swoje cele, aby kierunkować siłę, którą ma w sobie. I wykorzystać ją w procesie zmiany. Może również wypracować strategie radzenia sobie z trudnościami. Często bywa tak, że te dwa obszary się przenikają.

Chwalmy Mamy: Sama jesteś mamą. Opowiedz coś o sobie ….

Natalia: Jestem mamą sześcioletniego Szymka i rocznej Zuzanny. Mam poczucie, że ich obecność w moim życiu to najpiękniejsze, co mogło się wydarzyć. Zaraz po moim Mężu oczywiście.

Zawodowo od 15 lat jestem HR’owcem, z wykształcenia psychologiem. W ostatnich latach rozpoczęłam moją przygodę z coachingiem, który nieustająco mnie fascynuje. Często okazuje się, że wystarczy kilka godzin (czasem jedna!), aby „sprawy nie do rozwiązania” okazały się proste, a trudne decyzje – oczywiste. Zrealizowałam wiele różnorodnych projektów rozwojowych, jednak coaching moim zdaniem ma największe ROI*!

20151202_181348

Chwalmy Mamy: Jesteś mamą pracującą? Jak udaje ci się łączyć pracę i macierzyństwo? Masz jakiś przepis? Masz jakiś klucz do sukcesu?

Natalia: Praca i macierzyństwo to wyzwanie – czasu i energii musi starczyć na wszystko. I to jest klucz do sukcesu, który powoli odkrywam. Przy jednym dziecku „jakoś udawało mi się” wszystko połączyć. Teraz pierwszy raz doceniam planowanie i taką organizację pracy (i życia!), aby było dostatecznie dużo miejsca na rzeczy ważne, a te mniej – zostały zdelegowane lub po prostu odpuszczone. Życie pracującej matki jest jak szafa. Gdy mamy w niej porządek, wiele w niej zmieścimy i z łatwością odnajdziemy to, czego szukamy. Jeżeli jest bałagan – jest duże ryzyko, że gdy tylko ją otworzymy, wszytko nam spadnie na głowę.

Chwalmy Mamy: Za co mogłabyś się pochwalić, jako mama pracująca?

Natalia: Najbardziej? Za to, że myślę o sobie. I wytrwale szukam odpowiedzi na pytania, co jest dla mnie ważne, jakie mam cele i jak chce je osiągnąć. Planuję i wdrażam plany, choć często pojawia się pokusa, aby odpuścić. Oczywiście czasem odpuszczam. Jednak myślę, że jest to szczególnie ważne w początkowym okresie powrotu do pracy. Mam dwoje dzieci, jedno malutkie, mało śpię, wracam po rocznej przerwie. W takich okolicznościach łatwo się pogubić… Dlatego chwalę się za to, że myślę i dbam (na ile to możliwe) o siebie.

Chwalmy Mamy: Na ile mamy są cenione w organizacjach biznesowych? Mają łatwo? Czy mają trudno pracując na etacie?

Natalia: Dużo zależy od organizacji oraz od samej mamy. Na co dzień pracuję w międzynarodowym środowisku i widzę, że niezależnie od miejsca na kuli ziemskiej wiele macierzyńskich wyzwań (i rozwiązań!) wygląda bardzo podobnie. W moim otoczeniu jest wiele kobiet, które realizują się zawodowo i są spełnionymi matkami. Swoim przykładem pokazują, że jest to możliwe. Jakbym miała wskazać wspólny element ich historii to jest to mąż, który jest prawdziwym partnerem oraz wspierające otoczenie. No i oczywiście elastyczność i gotowość do korzystania z tego wsparcia!

Chwalmy Mamy: Pracujesz w korporacji z mamami i wokół mam. Widzisz na co dzień jak sobie radzą będąc pracownikami, a także mamami? Jakimi pracownikami są mamy?

Natalia: Najkrócej można to ująć w trzech słowach – elastyczność, wielozadaniowość i terminowość. Macierzyństwo wymusza to, że zadania „kończą się” w wyznaczonym czasie, gdyż kolejne godziny są już zajęte, a niektóre deadline’y np. odebranie dziecka za szkoły – nieprzekraczalne. Wtedy okazuje się, że można pracować inaczej – lepiej organizować czas, wdrażać proste i skuteczne rozwiązania, spojrzeć na zadania z zupełnie nowej perspektywy. Potrzeba jest matką wynalazku, dlatego macierzyństwo motywuje do innowacyjności.

Chwalmy Mamy: Jakie kompetencje rozwija bycie mamą? Chodzi mi o kompetencje, które potem można przenieść do firmy i „pożytkować” w pracy.

Natalia: Każda mama wielokrotnie była w sytuacji, gdy musiała dokonać niemożliwego. Była w miejscu, gdzie twierdziła, że nie da już rady… A tu niespodzianka – jak trzeba, to można! Moim zdaniem przekłada się to doskonale na życie zawodowe. Skoro tyle razy „przekroczyłam samą siebie”, to tym razem też mogę. Zawsze przypominam to sobie, gdy mierzę się z „niemożliwym” w codziennej pracy. Macierzyństwo to także najlepszy uniwersytet umiejętności miękkich – prezentowania, negocjacji, mediacji, wywierania wpływu… Mówienie językiem korzyści, dostosowywanie sie do odbiorcy – jeżeli na nasze domowe rozmowy spojrzymy z tej perspektywy, możemy nauczyć się tyle, co na najlepszym szkoleniu! No i oczywiście doskonalenie umiejętności „getting things done” w najmądrzejszy i najskuteczniejszy sposób.

Chwalmy Mamy: A są jakieś błędy jakie popełniają pracujące mamy? Na coś byś zwróciła uwagę? Coś byś doradziła?

Natalia: Z moich obserwacji – najważniejsze jest odwieszenie stroju superbohaterki do szafy, najlepiej na zawsze. Łączenie macierzyństwa z pracą pochlania dużo energii i bywa trudne. Kropka. Samej naprawdę trudno sprostać temu wyzwaniu, dlatego warto szukać wsparcia. W dwóch najważniejszych obszarach. Pierwszy to obszar tzw. organizacyjno – logistyczny. Czas ma ogromną wartość, więc oszczędzajmy do tam, gdzie to możliwe. Często oznacza to, że czegoś nie zrobimy same, czytaj: „w najlepszy możliwy sposób”. Jednak zyskujemy czas na to, co ważne. Drugi obszar wsparcia, to wsparcie mądrych kobiet. Dzielenie się doświadczeniami, trudnościami, radościami mi osobiście daje dużo energii, gdyż okazuje się, że moja historia jest bardzo podobna do innych i nie jestem sama. Po prostu – jestem kobietą, żoną, matką itd. Nic nadzwyczajnego. W jak najlepszym tego słowa znaczeniu.

Chwalmy Mamy: I ostatnie pytanie. Czy pracując z mężczyznami w biznesie widzisz, że zostanie ojcem wpływa na ich funkcjonowanie w pracy? Coś się zmienia w ich zachowaniu?

Natalia: Ojcostwo zdecydowanie sprzyja rozwojowi kompetencji menedżerskich. Przede wszystkim rozszerza horyzonty i uczy luzu. W inżynierskim świecie, w którym się obracam, wszystko powinno mieć logiczny porządek i wytłumaczenie. Dotyczy to również relacji z ludźmi, czy w zespole. Dzieciaki codziennie nam pokazują, że tak po prostu nie jest! Mądry tata przenosi to doświadczenie na grunt zawodowy i dużo zyskuje – jako pracownik i jako menedżer.

 

Chwalmy Mamy: Dziękuję!!

 

*ROI (return of investment, zwrot nakładu z inwestycji) – wskaźnik, który pozwala uzasadnić poniesione przez wydatki na poszczególne inwestycje rozwojowe. Otrzymujemy go poprzez odjęcie kosztów poniesionych przy działaniu od zysku, jaki w wyniku tego działania osiągamy.

 

A teraz konkurs!!

Dla trzech Mam oferujemy po dwie sesje coachingowe.

Poprowadzi je chwalona Mama –  Natalia >> tu podajemy link do oficjalnego profilu Natalii na linkedin.

Sesje poprowadzone będą przez  Skype bądź telefonicznie.

Dla kogo?

Dla trzech Mam,

które udzielą najciekawszych odpowiedzi na pytanie:

2

Na odpowiedzi czekamy – TU – w komentarzach pod blogiem do niedzieli 20 grudnia, do godziny 21.00

21 grudnia podamy nazwiska zwycięzców!

W przypadku dużej ilości odpowiedzi wspólnie z Natalią wybierzemy te najciekawsze!

Zapraszamy do zabawy!!

Komentarz